Do przeczytania w: 2 minut

Niezależnie od tego, czy znamy i lubimy WordPressa czy nie, warto zastanowić się nad stworzeniem sklepu w oparciu właśnie o tę platformę. Służy do tego WooCommerce, wtyczka do najpopularniejszego na rynku CMS-a o imponujących jak na plugin możliwościach. Świadczyć może o nich fakt, że z tego oprogramowanie korzysta już 20-25% sklepów. Dlaczego? WooCommerce jest darmowy, nieskomplikowany oraz można go w dalekim stopniu personalizować i modyfikować jego otwarty kod. Ponadto w razie potrzeby pomocą służy liczna społeczność jego użytkowników.

Dlaczego WooCommerce?

Jedną z podstawowych zalet oprogramowania jest łatwość obsługi. Jeśli nie prowadzimy sprzedaży na skalę hipermarketu, korzystanie z WooCommerce nie jest trudniejsze niż samego WordPressa. Ponadto sklep można w stosunkowo prosty sposób dostosować do swoich wymagań, także z wykorzystaniem mnóstwa dostępnych dodatków.

Dodatki często są darmowe i pomogą nam w m.in SEO czy zintegrowaniu sklepu z usługami firm obsługujących e-commerce, także polskimi (jak firmy kurierskie lub te oferujące płatności online czy usługi magazynowo-księgowe). WooCommerce pozwala także na obsługę wielu walut i ma różne wersje językowe.

Popularność WooCommerce sprawia też, że wokół oprogramowania powstała wielka społeczność użytkowników i programistów. Jeśli zmagamy się z jakimś problemem, najprawdopodobniej jego rozwiązanie znajdziemy na forum lub będziemy mogli sprawę poruszyć i szybko uzyskać odpowiedź. Na YouTube znajdziemy także mnóstwo wideo-tutoriali oprowadzających nas po WooCommerce i jego rozszerzeniach.

Wady oprogramowania

Przede wszystkim WooCommerce to jednak tylko wtyczka, a nie samodzielna platforma sklepowa. Znacznie ogranicza to możliwości rozwoju, inaczej niż to jest w przypadku takiego oprogramowania jak np. Magento. Kolejnym problemem jest obsługa sklepu z rozległym asortymentem i dużą ilością zamówień. Wymaga on częstej i kłopotliwej optymalizacji.

Ponadto, mimo że wiele dodatków jest bezpłatnych, za te bardziej zaawansowane będziemy musieli zapłacić. Może się okazać, że wykorzystamy ich wiele i wtedy obsługa sklepu okaże się dość skomplikowana, a menu zarządzania rozrośnie do pokaźnych rozmiarów. Może tak być także dlatego, że podstawowa wersja WooCommerce pozbawiona jest ważnych funkcjonalności marketingowych i zaawansowanego raportowania, co będziemy musieli uzupełnić rozszerzeniami.

Dla kogo WooCommerce

WooCommerce ze względu na ograniczoną możliwość rozbudowy jest przeznaczony dla małych i średnich sklepów. Te znajdą w nim wszystkie potrzebne do sprzedaży narzędzia i z powodzeniem obsłużą asortyment i zamówienia. Ponadto, jeśli chcemy wykorzystać potencjał content marketingu i uruchomić bloga lub już taki prowadzimy i zależy nam na rozwinięciu go o sklep, wtyczka WordPressa będzie do tego idealna.

WooCommerce ma także znaczną przewagę nad rozwiązaniami SaaS (sklepów abonamentowych), które uzależniają nas od dostawcy oprogramowania, blokując możliwości personalizacji. Uaktualnień sklepu dokonują wtedy usługodawcy, którzy mogą rozwijać swoją usługę, aczkolwiek nie muszą.

Posiadacze większych sklepów lub osoby, które swój mniejszy sklep chcą rozwijać, powinny zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, w pewnym momencie można bowiem dojść do granic możliwości WooCommerce pod względem rozwoju i efektywności. Lepszą opcją będzie zatem samodzielna platforma jak Magento czy PrestaShop, które można rozbudowywać w bardzo dużym stopniu.

Należy pamiętać, że chociaż WooCommerce to oprogramowanie darmowe, uruchomienie sklepu wymaga pomocy specjalistów. Wdrożenie rozwiązania wykonane przez doświadczoną i profesjonalną firmę gwarantuje optymalne działanie naszego projektu e-commerce. Tu warto skorzystać z naszej pomocy, gdyż mamy na koncie wiele udanych konfiguracji WooCommerce, które umożliwiły naszym klientom dobry start w WordPressowym handlu.

 

Skontaktuj się z nami