Do przeczytania w: 4 minut

Na rynku istnieje wiele rozwiązań e-commerce, pomiędzy którymi czasem trudno jest dokonać wyboru. Spotkać możemy sklepy abonamentowe (SaaS), gdzie dostajemy do rąk gotowe rozwiązanie czy też różne platformy open source. Decyzja o skorzystaniu z konkretnej platformy, jest bardzo poważna, gdyż późniejsza migracja do innego środowiska stanowi niezwykle trudne zadanie. Tutaj rozważymy jeden z najpopularniejszych sklepów – PrestaShop.

Sklep (prawie) za darmo

PrestaShop jest środowiskiem e-commerce w modelu open source. Oznacza to, że po ściągnięciu oprogramowania, możemy korzystać z niego bezpłatnie a ponadto modyfikować jego kod. Koszt, który poniesiemy, jest kosztem wdrożenia, czyli personalizacji i instalacji sklepu. Podobnie, jeśli będziemy potrzebowali specyficznych funkcjonalności – tu również będziemy musieli opłacić pracę informatyka. Oczywiście cena hostingu jest po naszej stronie, lecz dopóki nasz sklep nie będzie polskim Amazonem, nie będą to olbrzymie koszty.

Bezpłatny model PrestaShop daje mu przewagę nad stosunkowo prostymi w obsłudze, ale wymagającymi opłacania abonamentu sklepami typu SaaS. Są to np. Shopify, Shoper czy Sky-Shop. W ich przypadku dochodzi jeszcze jeden minus – brak możliwości ingerencji w kod i rozbudowy sklepu. Jesteśmy skazani na oprogramowanie dostawcy usługi i wdrażane przez niego aktualizacje. W wielu kwestiach wiążę nam to ręce.

Zaletą open source jest istnienie wokół popularnych produktów tego typu rozbudowanej społeczności użytkowników i programistów. Łatwo znajdziemy na forach odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Nie brakuje także przewodników wideo na YouTube.

Do czego PrestaShop?

PrestaShop z powodzeniem sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych, o ile nasze wymagania nie będą bardzo specyficzne. Możemy za jego pomocą sprzedawać np. produkty w różnych wariantach (np. model buta z dostępnymi różnymi wersjami kolorystycznymi i rozmiarami). Nasz asortyment będzie mógł dochodzić kilkuset tysięcy, co zaspokoi potrzeby nawet największych sklepów. Najlepszym tego dowodem są sklepy wielkich marek, które korzystają z PrestaShop, np. Decathlon.

Problemy napotkają natomiast przedsiębiorcy, którzy mają potrzebę większej swobody przy personalizacji produktów. Nie można będzie np. wyliczać cen na podstawie bardziej skomplikowanych czynników (co może się zdarzyć, gdy sprzedajemy produkty, których wycena jest wyliczana na podstawie takich parametrów jak wymiary przestrzenne lub mają na nią wpływ np. gwarancje). Mowa jednak o wersji podstawowej sklepu. Funkcjonalności tego typu „dopisać” nam mogą programiści.

Dużo, prawie wszystko, ale niezbyt szybko
PrestaShop, nawet bez dodatkowych rozszerzeń, jest pełen rozmaitych funkcji. Konstrukcja bazy danych umożliwia nam tworzenie dowolnej ilości podkategorii oraz rozbudowę bazowego produktu o rozmaite wersje w zależności od specyficznych cech. Ponadto możemy dodać do sklepu moduły oraz wybierać pomiędzy dużą ilością szablonów.

Bogactwo PrestaShop jest niewątpliwą zaletą tego oprogramowania, niestety jednak prowadzi do problemów z wydajnością. Przeciętny użytkownik nie wykorzystuje większości funkcjonalności Presty, ale musi ponosić koszty obecności wszystkich z nich w postaci wolniejszego działania sklepu. Problem nasila się, jeśli korzystamy ze zbyt dużej ilości dodatków, które dodatkowo obniżają wydajność.

Prędkość działania sklepu wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie. Z badań wynika, że połowa użytkowników oczekuje załadowania się strony w ciągu 2 sekund, a 40% opuszcza ją, gdy ładuje się dłużej niż 3,5 sekundy. Ponadto 80% klientów, którzy mieli złe doświadczenie z wydajnością sklepu, deklaruje, że z niego więcej nie skorzysta, a także raczej nie poleci go znajomym. W tym kontekście prędkość działania jest niezwykle istotna dla naszej sprzedaży.

Aby uniknąć większych problemów w tej kwestii, należy unikać instalacji modułów, które nie są nam rzeczywiście niezbędne. Dobrym rozwiązaniem będzie też samodzielne napisanie szablonu, który będzie pozbawiony niepotrzebnych nam funkcji. Pozwoli to maksymalnie uprościć całość oprogramowania i co za tym idzie, poprawić jego wydajność. Ważne jest także, by skorzystać z doświadczonej i profesjonalnej firmy wdrożeniowej, która zadba o optymalizację działania sklepu.

Wady i zalety PrestaShop

 

ZALETY

WADY

 

●     intuicyjność obsługi,

●     ponad 300 funkcji w podstawowej wersji,

●     duża liczba modułów dostępnych w markecie, umożliwiających dodawanie nowych funkcjonalności,

●     popularność, dzięki której można uzyskać wsparcie od społeczności,

●     moduły tworzone przez dostawców usług dla e-commerce (obsługa płatności, firmy kurierskie – ponad 110 integracji),

●     wsparcie wielojęzyczności i lokalizacji, ponadto 70 tłumaczeń sklepu,

●     otwarte, darmowe i stale rozwijane oprogramowanie,

●     możliwość przypisywania produktom kategorii, tagów i powiązań,

●     skalowalność – Presta będzie odpowiednia nawet, gdy nasz sklep się rozrośnie,

●     możliwość prowadzenia wielu sklepów zarządzanych w jednym panelu,

●     tworzenie kont o różnych uprawnieniach,

●     funkcje SEO,

●     wspomaganie marketingu – newslettery, formularze kontaktowe, analityka, kody rabatowe.

 

●     problemy z wydajnością, ale stosunkowo łatwe do rozwiązania,

 

●     wysokie ceny dodatkowych modułów,

●     konieczność częstego wprowadzania poprawek i aktualizacji, które trzeba przeprowadzać ręcznie,

●     ograniczenia dla sklepów o ponadprzeciętnych wymaganiach,

●     trudna edycja szablonów.

 

 

 

 

 

Dla kogo PrestaShop?

Podsumowując, PrestaShop dobrze sprawdzi się w przypadku zarówno małych, jak i średnich sklepów. Ma on znaczną przewagę nad często wybieranymi dla mniejszych projektów e-commerce rozwiązaniami SaaS, dzięki temu, że jest to oprogramowanie otwarte, bezpłatne, skalowalne i możliwe do rozwoju.

Dla osób, które chcą prowadzić duże sklepy i mieć nieograniczone możliwości rozwoju, polecane są raczej bardziej zaawansowane platformy jak np. Magento. PrestaShop niestety nie jest stworzony do projektów o nietypowych potrzebach. Jednakże dla przeważającej większości sklepów jest to system w zupełności wystarczający.

Wdrożenie PrestaShop

Koniecznością w przypadku PrestaShop jest skorzystanie z usług firmy wdrożeniowej. Zadba ona o dostosowanie funkcjonalności sklepu do naszych potrzeb, UX, czyli przyjazność dla użytkownika, personalizację szablonu lub stworzenie dedykowanego czy optymalizację wydajności sklepu. Wszystko to wymaga od firmy wdrożeniowej doświadczenia i odpowiedniego, interdyscyplinarnego zespołu.

I tu pojawiamy się my… Możemy pochwalić się dużą ilością udanych wdrożeń PrestaShop oraz wysokimi kwalifikacjami. Przekażemy do Twoich rąk wydajnie działający sklep skrojony na miarę Twojego biznesu. Będzie bezpiecznie, funkcjonalnie i szybko, co przełoży się bezpośrednio na Twoje przyszłe zyski. Z dobrze wdrożonym sklepem pozostaje już tylko sprzedawać i zarabiać.

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami